Gdy w 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy, o mało nie doszło do zerwania igrzysk. Hitler odwołał jednego z niemieckich członków MKOl, Theodore'a Lewalda, przewodniczącego komitetu organizacyjnego igrzysk. Lewald był pochodzenia "aryjskiego". Usunął także Karla Rittera von Halta. MKOl zareagował bezpardonowo, grożąc Niemcom odebraniem olimpiady. Obaj działacze ruchu olimpijskiego wrócili na swoje stanowiska i konflikt zażegnano.

Zdjęcie

Jesse Owens, czterokrotny mistrz olimpijski z Berlina /. /AFP
Jesse Owens, czterokrotny mistrz olimpijski z Berlina
/. /AFP
* Wśród 470 niemieckich olimpijczyków znalazła się jedna osoba "niearyjskiego" pochodzenia. Złota medalistka w szermierce z 1928 roku Helene Mayer. Florecistka zdobyła dla Rzeszy srebrny medal.

* Tradycyjną formułę otwarcia wygłosił kanclerz Adolf Hitler. Wraz z przedstawicielami rządu niemieckiego imprezę - doskonale zorganizowaną - oglądał wiceminister spraw zagranicznych Polski Jan Szemebek.

Reklama

* Niemcy zdecydowanie wygrały klasyfikację medalową (33 "złota"), pokonując USA.

* Medalistom gratulował Fuhrer. Nie podał jednak ręki multimedaliście tej olimpiady Jesse Owensowi (wygrał w biegach na 100 i 200 m, sztafecie 4x100 i skoku w dal) ze względu na czarny kolor skóry, chociaż nie do końca jest to pewna informacja. Pewne natomiast jest to, że Hitler opuścił lożę honorową, w której przyjmował zwycięzców, gdy w skoku wzwyż triumfowali dwaj czarnoskórzy Amerykanie - Cornelius Johnson i David Albritton.

* W Berlinie po raz pierwszy wprowadzono automatyczne pomiary wyników lekkoatletycznych. W szermierce "debiutowało" elektroniczne sygnalizowanie trafień.
* Rozegrany po raz pierwszy turniej piłki ręcznej wygrali gospodarza. W kosza najlepsi okazali się Amerykanie, a piłkarze Italii utarli nosa Niemcom, zdobywając "złoto". Polacy byli tuż za podium.

* Następne Igrzyska miały odbyć się w Tokio, a po rezygnacji Japończyków w Helsinkach. Władze Warszawy już wtedy myślały o organizacji igrzysk w 1944 roku. Atak Niemiec i Sowietów na Polskę, a tych ostatnich także na Finlandię przekreśliła wszystkie plany.

* Wybuchła II wojna światowa i sportowcy na swoje następne święto musieli czekać do 1948 roku, choć licząc się z wcześniejszym zakończeniem konfliktu czas następnych igrzysk wyznaczono już na 1944 w Londynie. Na Wyspach sportowcy pojawili się jednak cztery lata później.

* Otwarcie igrzysk 1 sierpnia 1936 roku na 100-tysięcznym stadionie na berlińskim Charlottenburgu po raz pierwszy transmitowała telewizja. Był to pierwszy przekaz w jej dziejach.

Medale Polaków

Srebrne
Henryk Leliwa-Roycewicz, Seweryn Kulesza, Zdzisław Kawecki - jeździectwo - WKKW - drużynowo
Stanisława Walasiewicz - bieg na 100 m
Jadwiga Wajsówna - rzut dyskiem
Brązowe
Maria Kwaśniewska - rzut oszczepem
Władysław Karaś - strzelectwo - strzelanie z karabinka małokalibrowego na 50 m
Jerzy Ustupski, Roger Verey - wioślarstwo - dwójka podwójna

Klasyfikacja medalowa - Berlin 1936

Artykuł pochodzi z kategorii: Londyn 2012

Więcej na temat:lekkoatletyka

Zobacz również

  • Mistrzowie olimpijscy z Chin dostali luksusowe apartamenty

    Chińscy złoci medaliści olimpijscy z Londynu otrzymali od państwa luksusowe apartamenty oraz premie finansowe. Dodatkowe pieniądze otrzymali również od swoich rodzinnych miast. więcej