Tomasz Majewski w pchnięciu kulą i Adrian Zieliński w podnoszeniu ciężarów zdobyli złote medale zakończonych w niedzielę igrzysk olimpijskich w Londynie.

Zdjęcie

Adrian Zieliński zdobył złoty medal w Londynie /AFP
Adrian Zieliński zdobył złoty medal w Londynie
/AFP

W historii startów w letnich igrzyskach polscy sportowcy 64 razy stawali na najwyższym stopniu podium - pierwszy złoty medal zdobyła w 1928 roku w Amsterdamie Halina Konopacka, triumfując w rzucie dyskiem. Najwięcej złotych medali - 23 - zdobyli lekkoatleci.

Tylko trzy razy Polacy wracali bez złotego medalu z igrzysk: z Paryża (1924), Berlina (1936) i Londynu (1948).

Reklama

Polscy złoci medaliści olimpijscy:

1928  Amsterdam    Halina Konopacka       la - rzut dyskiem    

1932  Los Angeles  Stanisława Walasiewicz la - 100 m

                   Janusz Kusociński      la - 10 000 m

1952  Helsinki     Zygmunt Chychła        boks - waga półśrednia

1956  Melbourne    Elżbieta Duńska-Krzesińska la - skok w dal

1960  Rzym         Zdzisław Krzyszkowiak  la - 3000 m z przeszk.

                   Józef Szmidt           la - trójskok

                   Ireneusz Paliński      ciężary - 82,5 kg

                   Kazimierz Paździor     boks    - lekka

1964  Tokio        Waldemar Baszanowski   ciężary - 67,5 kg   

                   Egon Franke            szermierka - floret

                   Józef Grudzień         boks - lekka

                   Jerzy Kulej            boks - lekkopółśrednia

                   Marian Kasprzyk        boks - półśrednia

                   Józef Szmidt           la - trójskok

                   Teresa Ciepła, Irena Kirszenstein, Halina Górecka, Ewa Kłobukowska - la - 4x100 m         

1968  Meksyk       Waldemar Baszanowski   ciężary - 67,5 kg

                   Jerzy Kulej            boks - lekkopółśrednia

                   Jerzy Pawłowski        szermierka - szabla

                   Irena Szewińska        la - 200 m

                   Józef Zapędzki         strzelectwo - pistolet sylwetkowy      

1972 Monachium     Władysław Komar        la - pchnięcie kulą

                   Zygmunt Smalcerz       ciężary - 52 kg

                   Jan Szczepański        boks - lekka

                   Witold Woyda           szermierka - floret

                   Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Lech Koziejowski, Jerzy Kaczmarek, Witold Woyda szermierka - floret

                   Józef Zapędzki         strzelectwo - pistolet sylwetkowy

                   Zygmunt Anczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Zbigniew Gut, Jerzy  Gorgoń, Andrzej Jarosik, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Zygmunt Maszczyk, Marian Ostafiński, Marian Szeja, Zygfryd Szołtysik, Antoni Szymanowski,  Ryszard Szymczak -      piłka nożna

1976  Montreal     Kazimierz Lipień       zapasy-styl klasyczny waga 62 kg

                   Janusz Peciak          pięciobój nowoczesny

                   Jerzy Rybicki          boks - lekkośrednia

                   Irena Szewińska        la - 400 m

                   Tadeusz Ślusarski      la - skok o tyczce

                   Jacek Wszoła           la - skok wzwyż

                   Bronisław Bebel, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Zbigniew Lubiejewski, Lech Łasko, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki - siatkówka

1980  Moskwa       Jan Kowalczyk          jeździectwo - skoki

                   Władysław Kozakiewicz  la - skok o tyczce

                   Bronisław Malinowski   la - 3000 m z przeszkodami

 

1988  Seul         Waldemar Legień        judo - 78 kg

                   Andrzej Wroński        zapasy - styl klasyczny - 100 kg

1992  Barcelona    Arkadiusz Skrzypaszek  pięciobój nowoczesny

                   Arkadiusz Skrzypaszek, Maciej Czyżowicz,

                   Dariusz Goździak - pięciobój nowoczesny

                   Waldemar Legień        judo - 86 kg

1996  Atlanta      Robert Korzeniowski    la - chód 50 km

                   Mateusz Kusznierewicz  żeglarstwo - Finn

                   Renata Mauer           strzelectwo-karabinek pneumatyczny, 10 m

                   Paweł Nastula          judo - 95 kg

                   Ryszard Wolny          zapasy - styl klasyczny - 68 kg

                   Andrzej Wroński        zapasy - styl klasyczny - 100 kg

                   Włodzimierz Zawadzki   zapasy - styl klasyczny 62 kg

2000 Sydney        Robert Korzeniowski    la - chód 20 km

                   Robert Korzeniowski    la - chód 50 km

                   Tomasz Kucharski, Robert Sycz wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej

                   Renata Mauer-Różańska  strzelectwo-karabinek standard, trzy pozycje

                   Kamila Skolimowska     la - rzut młotem

                   Szymon Ziółkowski      la - rzut młotem                                                          

2004 Ateny         Otylia Jędrzejczak     pływanie 200 m st. motylkowym

                   Robert Sycz, Tomasz Kucharski wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej      

                   Robert Korzeniowski    la - chód na 50 km 

2008 Pekin         Tomasz Majewski        la - pchnięcie kulą

                   Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski wioślarstwo - czwórka podwójna

                   Leszek Blanik          gimnastyka - skok

2012 Londyn        Tomasz Majewski        la - pchnięcie kulą

                   Adrian Zieliński       ciężary - 85 kg


Artykuł pochodzi z kategorii: Londyn 2012

Zobacz również

  • Mistrzowie olimpijscy z Chin dostali luksusowe apartamenty

    Chińscy złoci medaliści olimpijscy z Londynu otrzymali od państwa luksusowe apartamenty oraz premie finansowe. Dodatkowe pieniądze otrzymali również od swoich rodzinnych miast. więcej