W organizmie amerykańskiej bramkarki Hope Solo wykryto zabroniony środek canrenone. Mimo to 30-letnia piłkarka zagra w zbliżających się igrzyskach w Londynie, gdyż krajowa agencja antydopingowa (USADA) udzieliła jej jedynie publicznego ostrzeżenia.

Zdjęcie

Hope Solo /AFP
Hope Solo
/AFP
Test wykonano 15 czerwca. Canrenone zalicza się do diuretyków, czyli leków moczopędnych.

- Zażyłam środek przepisany przez lekarza na moje dolegliwości menstruacyjne. Nie wiedziałam, że zawiera on diuretyk, kiedy tylko się zorientowałam, to poinformowałam o swojej pomyłce USADA. Ta substancja w żaden sposób nie poprawiła mojej wydolności - powiedziała Solo.

Reklama

Przepisy, które pozwalają udzielić jedynie publicznego ostrzeżenia zamiast natychmiastowego zawieszenia, zostały wprowadzone w 2009 roku. Krajowe agencje antydopingowe optowały za nimi, by mieć większą elastyczność w karaniu sportowców, w których organizmach wykryto zabronioną substancję, ale która nie zwiększa wydolności, albo gdy do złamania przepisów doszło w skutek "uczciwej pomyłki".

Piłka nożna kobiet na igrzyskach olimpijskich obecna jest od 1996 roku. W trzech z czterech turniejów triumfowały Amerykanki. Solo miała duży udział w wywalczeniu złotego medalu przed czterema laty w Pekinie. W finale jej drużyna po dogrywce pokonała Brazylię 1-0.

Śledź wydarzenia z piłki nożnej i innych dyscyplin na IO Londyn 2012 na swej komórce, bądź tablecie!

Artykuł pochodzi z kategorii: Londyn 2012

Więcej na temat:Londyn 2012

Zobacz również

  • W Londynie wystartowało aż 57 lekkoatletów-"dopingowiczów"

    W igrzyskach w Londynie wystartowało aż 57 lekkoatletów, którzy wcześniej odbywali karę dyskwalifikacji za stosowanie dopingu, a cztery zawodniczki zdobyły złote medale - poinformował w magazynie... więcej