Po godz. 1 w nocy czasu polskiego królowa Elżbieta II ogłosiła, że XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie zostały oficjalnie otwarte. Grupa młodych brytyjskich nadziei olimpijskich zapaliła w zapierający dech w piersiach sposób znicz olimpijski. 80 tysięcy widzów uczestniczyło w blisko czterogodzinnej ceremonii otwarcia Igrzysk na Stadionie Olimpijskim.

Zdjęcie

Znicz olimpijski złożony z oddzielnych dla każdego kraju płomieni /AFP
Znicz olimpijski złożony z oddzielnych dla każdego kraju płomieni
/AFP
Po raz pierwszy w historii igrzysk znicz olimpijski został zapalony przez grupę sportowców. W Londynie zaszczyt ten spotkał siedmioro młodych brytyjskich zawodników.

Największa tajemnica ceremonii otwarcia igrzysk zaskoczyła wszystkich do tego stopnia, że długo nie podano nazwisk wyróżnionych sportowców.

Reklama

Zanim zapłonął znicz, w ostatnich zmianach sztafety z ogniem olimpijskim uczestniczyły sławy  brytyjskiego sportu. Piłkarz David Beckham przypłynął z pochodnią łodzią "Gloriana", podarowaną Elżbiecie II na początku roku z okazji 60. rocznicy panowania.

Potem przejął ogień pięciokrotny mistrz olimpijski Steve Redgrave. Już na stadionie nieśli pochodnię m.in. znakomity dziesięcioboista Daley Thompson i biegaczka Cathy Holmes.

W uroczystym wciągnięciu na maszt flagi olimpijskiej uczestniczył m.in. legendarny bokser amerykański cierpniący na chorobę Parkinsona Muhammad Ali.

"Isia" i "Biało-czerwoni"

Wcześniej po blisko półtoragodzinnym wspaniałym pokazie artystycznym rozpoczęła się defilada sportowców. Tradycyjnie jako pierwsi na stadion weszli Grecy. Polską reprezentację wprowadziła na stadion niosąc biało-czerwoną flagę Agnieszka Radwańska.

Defilada zakończyła się przemarszem gospodarzy igrzysk - sportowców Wielkiej Brytanii.

Defilada sportowców podczas otwarcia igrzysk

liczba zdjęć: 31

Pogoda, o którą wszyscy się obawiali, dopisała! Tuż po godzinie 22 na scenie pojawił się zwycięzca tegorocznego Tour de France - Bradley Wiggins, który gongiem ogromnego dzwonu rozpoczął ceremonię!

Po chwili na trybunach zapanowała cisza. Kibice wsłuchiwali się w śpiew chórów, które zaprezentowały poszczególne kraje należące do Zjednoczonego Królestwa. Później popularny brytyjski aktor, Kennet Branagh, w stroju z dawnej epoki, zaprosił kibiców na całym świecie do zachwytu nad "Wyspą Cudów". Reżyser postanowił w swoim przedstawieniu pokazać przemiany, jakie przeszli mieszkańcy Wysp Brytyjskich. 

Motywem drugiej części spektaklu były słowa brytyjskiego hymnu "God save the Queen". W Pałacu Buckingham pojawił się sam Daniel Craig, czyli James Bond, który zaprowadził Elżbietę II... wprost do helikoptera!

Maszyna przeleciała nad miastem, prezentując jego najpiękniejsze zabytki. Później Bond i królowa... wyskoczyli ze spadochronami. Oczywiście był to tylko element filmu. Po chwili Elżbieta II pojawiła się w loży honorowej, a na Stadion Olimpijski wniesiona została brytyjska flaga!

Zdjęcie

Królowa Elżbieta II podczas ceremonii otwarcia igrzysk /PAP/EPA
Królowa Elżbieta II podczas ceremonii otwarcia igrzysk
/PAP/EPA

W kolejnej części przedstawienia na scenie pojawiła się J.K. Rowling, autorka Harry'ego Pottera, która przeczytała fragmenty z opowieści o "Piotrusiu Panie". Pojawiło się także wiele postaci z jej książek, między innymi Lord Voldemort. Wszystkiemu akompaniowała gitara Mike'a Oldfielda. Nie mogło zabraknąć również Rowana Atkinsona! Komik na kilka chwil skradł całe przedstawienie. W końcu Jaś Fasola to legenda!

Później reżyser Danny Boyle zafundował widzom podróż przez brytyjską scenę muzyczną. Pojawiły się utwory grupy Queen, The Beatles, Eurythmics i muzyka bardziej współczesna. Było wesoło i kolorowo.

Kolejne minuty ceremonii pokazywały przemianę Wielkiej Brytanii na przestrzeni wieków.

Przez moment na stadionie panowała sielska atmosfera. Wiejską scenografię uzupełniły żywe zwierzęta, w tym 70 owiec, 12 koni, po 10 kur i kaczek, dziewięć gęsi, trzy krowy i dwie kozy. Organizatorzy zapewnili, że zrobią wszystko, by zmniejszyć stworzeniom stres. Jak zapewniano, stadion opuszczą jeszcze przed rozpoczęciem wypełnionej efektami specjalnymi, hałaśliwej części i na pewno nie trafią do rzeźni tylko spokojnie dożyją starości.

Widowisko kosztowało 27 mln funtów, czyli prawie połowę mniej niż przy okazji igrzysk w Pekinie cztery lata temu, a jego hasło to "Wyspy cudów".

Ceremonia otwarcia igrzysk w Londynie. Galeria

liczba zdjęć: 35

302 komplety medali

Do 12 sierpnia o 302 komplety medali walczyć będzie prawie 10,5 tysiąca sportowców z 204 krajów, w tym 218-osobowa reprezentacja Polski.

Największa sportowa impreza świata w stolicy Wielkiej Brytanii gości już po raz trzeci.

Sportową rywalizację na Wyspach już w środę zainaugurowały piłkarki, w czwartek odbyły się pierwsze mecze piłkarzy, a w piątek w eliminacjach rywalizowali łucznicy.

W dotychczasowych 19 olimpijskich startach (1924-2008) Polacy wywalczyli 261 medali, w tym 62 złote, 80 srebrnych i 119 brązowych. Przed czterema laty w Pekinie plonem występu było 10 medali (3-6-1).

Sportowcy rywalizować będą na 34 obiektach. Główna arena to mogący pomieścić 80 tys. widzów Stadion Olimpijski. Na nim odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz zmagania lekkoatletów.

Pobierz aplikację i śledź igrzyska Londyn 2012 na swej komórce, bądź tablecie!

INTERIA.PL/RMF


Artykuł pochodzi z kategorii: Londyn 2012

Zobacz również

  • Polscy paraolimpijczycy złożyli ślubowanie w Warszawie

    101 zawodników reprezentować będzie Polskę w XIV igrzyskach paraolimpijskich. W piątek wieczorem w Warszawie sportowcy i ich trenerzy złożyli ślubowanie, a w sobotę odlecą w dwóch grupach do... więcej