24-letnia Etiopka Tiki Gelana pobiła rekord olimpijski czasem 2:23:07 i zdobyła złoty medal w maratonie! Polka Karolina Jarzyńska była 36. osiągając czas 2:30:57.

Zdjęcie

Pogoda nie była sprzymierzeńcem uczestniczek maratonu /AFP
Pogoda nie była sprzymierzeńcem uczestniczek maratonu
/AFP
Nowa mistrzyni olimpijska przy wzroście 165 cm waży ledwie 48 kg. A raczej tyle ważyła przed startem. Na mecie była pewnie o trzy-cztery kilogramy lżejsza.

Pogoda (15 stopni Celsjusza, deszcz na starcie i przez pierwsze kilometry) nie była wymarzona dla faworytek z Afryki na czele z Etiopkami Mergią, Dibabą i Gelaną. Ale dla przyzwyczajonych do startów w europejskich warunkach zawodniczek były to wymarzone warunki.

Pierwszy kilometr maratonki pokonały w 3 minuty i 40 sekund. Na drugim, w czołówce zaczęła się pojawiać Karolina Jarzyńska. Dzielnie trzymała się liderek do 15. kilometra. Na 20. miała do nich 10 sekund straty, a na półmetku - szesnaście.

Trzydziestojednoletnia oleśniczanka dystans 21,1 km pokonała w godzinę 13 minut i 29 sekund, co dawało jej 32. pozycję. Ważne też, że nie biegła sama, tylko razem z Włoszką Rosalią Console i Alessandrą Aguilar z Hiszpanii.

Na czele była grupa 28 zawodniczek z Włoszką Straneo, Chinką Zhu, Etiopkami, Kenijką Priscah Jepto i Rosjankami Majorową z Pietrową-Archipową. Po 35 km w walce o medale zostało już tylko siedem zawodniczek: Pietrowa-Archipowa, Etiopki (Gelana i Dibaba), trzy Kenijki (Ketiany, Jeptoo, Kiplagat) i Amerykanka Shalane Flanagan. Pozostałe zawodniczki traciły do nich co najmniej 15 sekund. Niby nie dużo, ale mając w nogach dwie trzecie maratonu nadrabianie strat to wysiłek nadludzki.

Po 40 km na placu boju zostały tylko Gelana, Jeptoo, Keitany i Pietrowa-Archipowa

W wyścigu nie brakowało dramatów. Już na pierwszych metrach kontuzji doznała Ukrainka Tetyana Filonjuk i ze łzami na oczach na rękach znosili ją żołnierze brytyjscy.