​Poszczególne krajowe komitety olimpijskie ustalają odmienne wysokości nagród dla sportowców za zdobycie złotego medalu podczas igrzysk w Londynie. Stawki te wahają się od setek tysięcy euro do... zera.

Zdjęcie

Medale igrzysk w Londynie /AFP
Medale igrzysk w Londynie
/AFP
Nawet za ewentualne zwycięstwo w zawodach sportowcy z Brazylii nie otrzymają żadnej nagrody pieniężnej od krajowego komitetu olimpijskiego.

- Zawsze tak było, taka jest nasza polityka. Naszym celem jest próba zapewnienia reprezentantom możliwie najlepszych warunków do treningów - tak aby osiągnęli najlepszą formę w czasie igrzysk - wyjaśnił przedstawiciel organizacji.

Nie oznacza to jednak, że triumfatorzy w ogóle się nie wzbogacą; premie ufundują im prywatni sponsorzy. Dla przykładu, najszybszy pływak zarobi 40 tys. euro, z których 20 procent trafi do jego trenera. Zapowiadano także wysokie nagrody dla olimpijskiej reprezentacji w piłce nożnej, jeśli stanie na najwyższym stopniu podium.

Reklama

Ormiański sportowiec, który zdobędzie złoty medal, może liczyć na siedemset tysięcy euro. Na nagrodę złożą się rząd Armenii, tamtejszy komitet olimpijski oraz prywatni sponsorzy. Podobne premie czekały na Ormian cztery lata temu w Pekinie, ale wtedy zdołali oni zdobyć jedynie sześć brązowych medali.

Z kolei złoty medalista z Malezji otrzyma warte około pół miliona euro sztabki złota.

- Malezyjczycy wiedzą, jak ciężko pracują nasi sportowcy, ile muszą poświęcić. My też musimy odegrać jakąś rolę - wyjaśnił sponsor, który chce w ten sposób zmotywować reprezentantów do odniesienia pierwszego olimpijskiego zwycięstwa w historii kraju. Kolejne nagrody w wysokości ok. 400 tys. euro przygotował też rząd i inni przedsiębiorcy.

Polacy startujący w konkurencjach indywidualnych mogą liczyć na 120 tys. zł za pierwsze miejsce, 80 tys. za drugie i 50 tys. za trzecie. Te pieniądze, które obiecał PKOl, to nie jedyne nagrody, jakie otrzymają sportowcy. Nagrody dla medalistów przewidziało także Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Reprezentanci Kazachstanu mogą zarobić 200 tys. euro, a Rosjanie, Bułgarzy i Litwini otrzymają o połowę mniej. Stosunkowo "słabo" wypadają na tym tle sportowcy z Niemiec, którym przysługuje "zaledwie" 25 tys. euro.

Zawodnicy często mają też dodatkowe premie za szczególne osiągnięcia, takie jak pobicie rekordu olimpijskiego lub świata.

Pobierz aplikację i śledź igrzyska Londyn 2012 na swej komórce, bądź tablecie!

Artykuł pochodzi z kategorii: Londyn 2012

Zobacz również

  • Mistrzyni olimpijska Tianna Madison pozwana przez rodziców

    Amerykańska sprinterka Tianna Madison, która zdobyła w Londynie złoty medal olimpijski w sztafecie 4x100 m, została pozwana przez rodziców. We wniosku, który trafił do sądu w Cleveland, oskarżają... więcej